написи : музика : RSS

Приказ на написи по хронолошки редослед.


Portishead – Third

Чујте у почујте!!! Третиот студиски албум на Portishead (Third) се појавува на 28 април 2008. Ако некогаш се прашував дали воопшто можат да бидат помрачни, денес сум сигурен дека можат. На прво слушање звучи ветувачки. Слушнете го и вие. (тизинг копија со прифатлив квалитет) Неофицијално, од вчера (07.03.2008) албумот може да се најде по најпознатите […]

John Miles – Stranger In The City

Artist: John Miles Album: Anthology Year: 1993 Title: Stranger In The City Buildings tower round me like they’re waiting for the kill. For days I haven’t eaten and I really do feel ill. If I cry for help, will you hear my call? If I stumble now, would you let me fall? Won’t you give […]

Mузика

Немам многу што да коментирам, па затоа и само се врзав. The Cinematic Orchestra – Ma Fleur(жанр: jazz, future jazz, down-tempo) 01 To Build A Home feat Patrick Watson02 Familiar Ground feat Fontella Bass03 Child Song04 Music Box feat Patrick Watson/Lou Rhodes05 Prelude06 As The Stars Fall Into You07 Into You08 Ma Fleur09 Breathe feat […]

Off Fest 2007

Не дека навистина постои простор за сомневање, ама сепак сакајќи да си го потврдам тоа што го има објавено plagij.at, прошетав и сликнав кај можев, па еве што излезе од сето тоа. Gotan Project доаѓаат пак, дефинитивно, а на Bebel Gilberto нема кој да `и го ажурира сајтот :) Се надевам, ќе одам и на […]

"Amarok" за Windows

Всушност не буквално, ама ова е најблиску што може да се дојде под Windows, со оглед на тоа што Amarok не е достапен за него. Кога првпат се сретнав со Amarok паднав на сè што тој носи со себе и посакав барем во периодот додека ја правам миграцијата Windows-Linux, да има начин под Windows да […]

Mixxx 1.5

Open source одговорот на екстра комерцијалните софтверски апликации за DJ-и се вика Mixxx. Mixxx е првиот повеќе платформски open source миксер, наменет за аматерите, но исто така и за професионалните DJ-и. Располага со најголем дел од функциите на комерцијалните апликации така што нема многу пречки тој да стане достојна замена за скапите виртуелни DJ студија. […]

Junior Boys Live @ FabChannel

На блиц едно соопштение. Задутре (25.02.2007, недела) во 17:30 часот по наше време, на FabChannel, концерт имаат Junior Boys. Ретка можност да се чуе како звучи дуово во живо. За тие што немаат врска за што се работи, има 4 песни за слушање на нивниот myspace.Друга работа… Ако некој знае да го „рипне“ (читај рипува) […]