написи : настани : RSS

Приказ на написи по хронолошки редослед.


Firefox 3 забава @ Точка 18.06.2008

Во рамките на објавувањето на Firefox 3, Слободен софтвер Македонија и македонскиот тим за локализација на Mozilla, на 18ти јуни со почеток од 20:00 часот организираат забава во културниот центар Точка. Ден порано, истиот настан се оддржува низ илјадници градови во целиот свет. Преземете го Firefox 3 утре и учествувајте во поставувањето на гинисов светски […]

Темнината е хакер

Big Buck Bunny

Вчера беше објавен првиот трејлер за новиот отворен анимиран филм на фондацијата Blender, наречен „Big Buck Bunny“. За видео со повисок квалитет појдете овде. Инаку анимираниот филм, треба да биде објавен во април годинава. За оние што не знаат „Big Buck Bunny“ е краткометражен анимиран филм во целост изработен со помош на софтвер со отворен […]

Паблишер во Време

Денес Паблишер беше „Веб-сајт на денот“ во дневниот весник Време. Интересно е кога некој го наоѓа за вредно тоа што го правите… Голема благодарност за оваа промоција.

Сподели Кино 2.06 / 28.11.2007 – среда / 18 часот / Точка

Овој пат уредник на вечерта е Дарко156. Еве ја најавата од Дарко: Обожавам негативци. Едноставно држат противтежа эа конструктивна дискусија. Еден таков контраш, ако не и најпопуларниот во контекст на web 2.0 е Andrew Keen, автор на блогот The Great Seduction и автор на книгата The Cult Of The Amateur. Со добар дел од неговите […]

Ubuntu Hardy Heron (8.04)

Одбројувањето и официјално започна. Ќе се брои до април 2008 година. Соопштението е овде.

Off Fest 2007

Не дека навистина постои простор за сомневање, ама сепак сакајќи да си го потврдам тоа што го има објавено plagij.at, прошетав и сликнав кај можев, па еве што излезе од сето тоа. Gotan Project доаѓаат пак, дефинитивно, а на Bebel Gilberto нема кој да `и го ажурира сајтот :) Се надевам, ќе одам и на […]