написи : јуни 2008 год.

Приказ на написи по хронолошки редослед.


Diablo 3

Ај лав Blizzard! На големо, го најавија третото продолжение од култната PC игра Diablo. Како и за Starcraft II, така и за Diablo 3 сè уште нема предодреден датум за официјална промоција, но ќе бидам слободен да кажам дека лично јас очекувам тоа да се случи некаде пред самиот крај на 2008, да не речам […]

Firefox 3 забава @ Точка 18.06.2008

Во рамките на објавувањето на Firefox 3, Слободен софтвер Македонија и македонскиот тим за локализација на Mozilla, на 18ти јуни со почеток од 20:00 часот организираат забава во културниот центар Точка. Ден порано, истиот настан се оддржува низ илјадници градови во целиот свет. Преземете го Firefox 3 утре и учествувајте во поставувањето на гинисов светски […]

Michaël Dudok de Wit

Michaël Dudok de Wit е генијален уметник (аниматор, режисер, илустратор) од Холандија. Зад себе има богата филмографија и многу освоени награди. Неговото најпознато и најнаградувано дело е осум-минутниот анимиран филм „Father and Daughter“ објавен во 2000 година. Вистинско ремек дело! врска до анимацијата Содржина (од Википедија): A father says goodbye to his young daughter and […]

Firefox 3 доаѓа следниот вторник

Додека е актуелна третата кандидат-верзија од Firefox 3, стигна и официјалната вест дека на 17.06.2008 и официјално ќе биде објавена третата верзија од интернет прелистувачот. The official date for the launch of Firefox 3 is June 17, 2008. На Firefox 3 се работеше цели 34 месеци, сè со цел да се добие навистина завидна листа […]

Минимал

Се минимализирав до даска! Ова е четврта визуелизација за мојот блог и досега е најлесна за очи. Има многу функционални предности во однос на претходната тема и нуди далеку подобра интеграција на севкупните содржини на Паблишер. Уште поважно, темава е идентична во сите најкористени прелистувачи, па и за некомпатибилностите на претходната тема, се најде лек. […]

Firefox 3 и about:config

Вчера (5.06.2008) беше објавена и втората кандидат-официјална верзија од Firefox 3. Јас сум презадоволен и изненаден од една интересна новина (што веројатно си постои од некоја рана бета на Firefox 3, но јас сега ја забележав). Еве во што се состои таа. Сите промени што би ги направиле преку „about:config“ во Firefox 3 се моментални, […]