Why Isn’t IE8 Passing Acid2?

Колку само знаев дека ќе се случи ова.

…и еден коментар:

But if it’s failing — for whatever reason, cross-domain or not — you should fallback. Hence the current behaviour is still a bug. :-)

(BTW why would it be a cross-domain problem? This should be exactly the same as an iframe, which can cross domains fine.)

За Firefox…

Листа на опции за кои можеби не сте биле свесни дека постојат во Mozilla Firefox:

Брзи преземања

Додавајќи ја иконата за преземања во горниот лев дел на прозорецот ви овозможува инстантно преземање на датотеки. Со влечење на било која врска врз неа, веднаш започнувате со преземање на надворешната датотека.

Врска во ново јазиче без користење scroll-click

Со Ctrl + клик на било која врска, ја отворате врската во ново јазиче. Ова важи за сите врски, вклучувајќи ги и оние што сте ги зачувале во листата на омилени (обележувачи). Оваа комбинација е еквивалентна со опцијата „Re-use current tab“ во интернет прелистувачот Opera.

Врска во ново јазиче (без фокус/во позадина)

Со Ctrl + Shift + клик отворате врска во ново јазиче пришто новоотвореното јазиче не се стекнува со фокус т.е. се отвора во позадина. Со Ctrl + B ги прикажувате омилените веб-сајтови (обележувачите) во страничната лента од лева страна.

Зачувување на favicon

Во Firefox можете да зачувате favicon за било кој веб-сајт. Со десен клик на било кој дел од веб-сајтот се избира „Види ги информациите на страницата“, па од јазичето „Медиум“ во листата се наоѓа адресата на иконата, се означува, по што иконата се прикажува во подолниот дел од прозорецот. Со клик на копчето „Сними како…“ овозможенo е зачувување на иконата на било која локација на хард дискот.

Означување на целосната адреса во адресната линија

…со единечен клик на иконата што се наоѓа на самиот почеток на адресната линија (истата икона може да се користи за создавање нов обележувач со влечење – кога ќе застанете со покажувачот над неа, од стрелка покажувачот се претвора во рака)

Влечење врски

Со повлекување на било која врска во адресната линија се повикува дадената адреса. Нема потреба од потврдување на командата од тастатурата или пак со дополнителен клик со глувчето.

За дел од овие опции имам прочитано на Mozilla Links. Патем, погледнете до каде е работата со менувањето на изгледот на Firefox 3. Firefox сè уште најдобро изгледа под ГНУ/Линукс.

John Miles – Stranger In The City

Artist: John Miles
Album: Anthology
Year: 1993
Title: Stranger In The City

Buildings tower round me like they’re waiting for the kill.
For days I haven’t eaten and I really do feel ill.
If I cry for help, will you hear my call?
If I stumble now, would you let me fall?
Won’t you give me a hand?
Try to understand,
I’m a stranger in the city.

Stuck inside these streets it’s like a human traffic jam.
People walk right over me now, they don’t give a damn.
If I ask for death, would you give me a gun?
If I took your hand, would you turn and run?
Won’t you pity me,
Just try to see,
I’m a stranger in the city.
All my friends were saying that the streets were paved with gold.
I couldn’t wait to get there from the stories I’d been told.
There’s everything that I could want, it sounded like a dream.
But my money’s gone
And I’ve got no-one.
Friends are nowhere to be seen.

Concrete jungle all around can’t hear the birds and bees.
I’ve walked for miles, I can’t believe what happened to the trees.
If I need someone, would you help me to get by?
If I come to you, would you give it a try?
I’m all alone,
So far from home.
I’m a stranger in the city

http://www.lyricsmania.com/

Инаку, песнава ја открив во оваа компилација.

Најкул во ГНУ/Линукс, го нема во Windows и на Mac!

Навистина интересен запис и дискусија.

Блогерот дава одговор на прашањето: Која е најкул работа што можеш да ја правиш користејќи ГНУ/Линукс, а не можеш во Windows или на Mac?

 1. Да го надградиш оперативниот систем со најновата верзија легално и без да треба да плаќаш пари
 2. Најновата верзија од оперативниот систем да работи побрзо од претходната, на истиот хардвер
 3. Едноставно да инсталираш и работиш во различни графички околини т.е. десктопи доколку не си задоволен со основниот
 4. Да инсталираш 20 програми со една команда!
 5. Оперативниот систем автоматски да ги ажурира сите инсталирани апликации за тебе
 6. Да инсталираш иста копија од твојот ГНУ/Линукс оперативен систем без да треба да се грижиш за било какви ограничувања и да внесуваш активациски клучеви
 7. Да раздаваш копии од оперативниот систем без да го кршиш законот, било какви владини, етички или пак морални норми, бидејќи тој е наменет да се користи така.
 8. Да имаш целосна контрола над хардверот во твојот компјутер и да бидеш сигурен дека нема задни влезови (дупки) поставени од малициозните софтверски компании или влади
 9. Да работиш без да користиш анти-вирусна апликација, заштита од adware/spyware и да не треба да го рестартираш компјутерот со месеци, притоа тој постојано да биде ажуриран со најновите надградби
 10. Да го користиш компјутерот без, било кога, да треба да го дефрагментираш хард дискот!
 11. Да користиш нов софтвер и да го избришеш доколку не ти се допаѓа, без притоа да треба да се грижиш да не останат некакви записи во Регистарот, кои би можеле да го забават твојот компјутер
 12. Да направиш грешка што бара преинсталација и истата да можеш да ја поправиш за помалку од 1 час
 13. Да го стартуваш ГНУ/Линукс на 3 години стар компјутер за помалку од 40 секунди (вклучувајќи го времето за внесување корисничко име и лозинка) и притоа да имаш исти ефекти како во Windows Vista (јас би рекол десет пати подобри)
 14. Да менуваш сè што сакаш легално, вклучувајќи ги и твоите омилени програми. Во било кој момент да можеш да се обратиш до развивачите на апликации, да им поставиш прашање, да земеш учество во проектите, па дури и да програмираш доколку знаеш и сакаш
 15. Во исто време, да имаш отворено повеќе од четири прозорци со работни документи, да слушаш музика, да си играш со интересните ефекти во работната околина, да користиш Фајрфокс (интернет прелистувач), да користиш Тандербрд (имејл клиент) и да комуницираш со твоите пријатели преку програма за инстант комуникација (како што е Пиџин), без притоа да треба да молиш некого за да го поправи оперативниот систем, ниту пак да треба да работиш на оперативен систем што е толку спор, што едвај може да се користи
 16. Да ја користиш командата “dpkg --get-selections > pkg.list” (без наводниците) за да направиш листа на сите инсталирани програми на твојот компјутер, да можеш да направиш бекап (резервна копија) на директориумите (папките) /etc и /home на различна партиција или хард диск и да можеш едноставно да го поправиш оперативниот систем во било кое време.
 17. Да користиш повеќе работни околини одеднаш па дури да овозможиш повеќе корисници да се пријават и да го користат оперативниот систем симулатно
 18. Да ја смениш големината на партиција на хард дискот, без да треба истата да ја бришеш и да ги изгубиш податоците што се на неа
 19. Да користиш ист хардвер повеќе од 5 години, пред навистина да е потребно да го промениш. Блогерот вели:

  Јас имам хардвер што е 10 години стар и сè уште работи под ГНУ/Линукс и е корисен.

 20. Да сурфаш на Интернет додека се инсталира оперативниот систем!!!
 21. Да користиш било каков хардвер, за кој во оперативниот систем се вградени драјвери!
 22. Да можеш да го земеш изворниот код за било која програма, па и за твојата омилена.

Претходниве точки се слободен превод на тие од оригиналниот запис. Препорачувам и читање на многубројните коментари кои авторот ги предизвикал.